• تلفن09109424658
  • آدرسآدرس: تهران، بزرگراه آیت الله سعیدی، شهرک صنعتی چهاردانگه، انتهای خیابان ۲۰، پلاک ۳۵
  • تلفن09109424658
  • آدرسآدرس: تهران، بزرگراه آیت الله سعیدی، شهرک صنعتی چهاردانگه، انتهای خیابان ۲۰، پلاک ۳۵

آندایز آلومینیم چیست ؟!

یکی از فلزات پر کار برد در انواع صنایع فلز آلومینیوم است . بیشتر فلزاتی که با آنها سروکار داریم تمایل به ترکیب شدن با اکسیژن محیط و اکسید شدن دارند. از این رو برای افزایش مقاومت آنها و محافظت از قطعات فلزی از آبکاری استفاده میشود . یکی از روش های آبکاری آندایز است که در ادامه راجع به این نوع آبکاری توضیح میدهیم.

فرایند آندایز آلومینیم

فرآیند آندایزینگ آلومینیم اینگونه انجام می ‌شود که قطعه کار یا همان آلومینیوم در یک محیط الکترولیت مثل اسید اگزالیک یا اسید سولفوریک به عنوان آند قرار می ‌گیرد. بعد از آن ماده مناسب دیگری مثل فولاد ضد زنگ، گرافیت، سرب یا خود آلومینیوم به عنوان کاتد در نظر گرفته می‌ شود. سپس جریان الکتریکی را از بین ماده الکترولیت عبور می ‌دهند و بر اثر جریان الکتریکی کنش و واکنش‌ های شیمیایی روی سطح آلومینیوم رخ داده و باعث به وجود آمدن لایه‌ ای ضخیم از اکسید آلومینیوم می ‌شود.

بیشتر بخوانید : آبکاری داکرومات

لازم ‌به ‌ذکر است که در هنگام تشکیل لایه اکسید آلومینیوم، روی آن یک لایه با چگالی بالا و با تخلخل بسیار زیاد نیز شکل می ‌گیرد. لایه متخلخل قابلیت جذب گرد و غبار، مواد خورنده، رطوبت و غیره را دارد. این مواد‌ در طولانی مدت به لایه اکسید آلومینیوم نفوذ کرده و آن را دچار خوردگی می‌ کند. از ‌این ‌رو لازم است که بعد از انجام عملیات آندایزینگ حتما سطح کار با پوششی از رنگ ‌های مخصوص پوشیده شود تا از ورود ذرات خورنده به لایه متخلخل جلوگیری به عمل آید

مجموعه دیار صنعت یکی از باتجربه ترین مجموعه ها در زمینه آبکاری فلزات میباشد و آماده ارائه خدمات و اطلاعات به شما عزیزان است . برای ارتباط با ما کلیک کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.