• تلفن09109424658
  • آدرسآدرس: تهران، بزرگراه آیت الله سعیدی، شهرک صنعتی چهاردانگه، انتهای خیابان ۲۰، پلاک ۳۵
  • تلفن09109424658
  • آدرسآدرس: تهران، بزرگراه آیت الله سعیدی، شهرک صنعتی چهاردانگه، انتهای خیابان ۲۰، پلاک ۳۵

جذابیت بیشتر با آبکاری نقره

آبکاری نقره روشی است که به دلایل و اهداف مختلف به صورت تکی یا در مقیاس تجاری انجام می شود. گاهی اوقات به منظور تقویت جذابیت زیبایی شناختی سایر فلزات انجام می شود. این روش کاربرد گسترده ای در جواهرسازی همچون آبکاری طلا دارد چون نقره  قیمت کمتری نسبت به طلا و رودیوم دارد و از طرف دیگر فلزی براق و درخشانی است که به راحتی اکسیده یا تیره نمی شود. این فلز درخشنده  معمولا برای آبکاری مس ، برنج و نیکل استفاده می شود که می توانند به عنوان زیور آلات ، لوازم دکوری یا جهت افزایش قدرت هدایت الکتریکی کاربرد صنعتی داشته باشند.

نقره خالص فلزی سفید و درخشانی است که کمی سخت تر از طلا است و بسیار انعطاف پذیر و نرم است. این عنصر بالاترین هدایت الکتریکی و حرارتی را در بین تمام فلزات دارا می باشد ولی در عین حال کمترین مقاومت تماسی را دارد.

نقره در هوا و آب خالص پایدار است  اما در معرض ازن ، سولفید هیدروژن یا هوای حاوی گوگرد لکه دار می شود. این آبکاری در درجه اول برای کاربردهای صنعتی به ویژه اتصالات برقی استفاده می شود.

برای فرایند آبکاری یک حمام الکترولیتی لازم است و تجهیزات آبکار نقره و مواد شیمیایی مورد نیاز شما پودر نیترات نقره ، آب مقطر و سیانید پتاسیم  است که با نسبت های مشخص در یک ظرف باهم مخلوط می شوند. برای انجام الکترولیز ، نقره در آند و فلز مورد نظر برای آبکاری در کاتد قرار گرفته و جریان برقرار می شود.

 

انواع آبکاری نقره عبارتند از :

آبکاری صنعتی:آبکاری صنعتی روکش مقاومی در برابر خوردگی ایجاد می کند که می تواند روی آلیاژهای فولادی ، آلومینیومی ، مس ، برنز و فولاد ضد زنگ استفاده شود. به دلیل خاصیت هدایت الکتریکی و لحیم بودن عالی ، آبکاری با نقره اغلب روی قطعات الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در صنعت هوا فضا در اجزای توربین موتور به دلیل روانکاری فوق العاده آن ، حتی در دماهای بالا استفاده می شود. به همین دلیل  گاهی از آن به عنوان روکش تقویتی بر روی چرخ دنده ها استفاده می شود. آبکاری صنعتی  معمولاً از نظر ظاهری مات یا نیمه روشن است

آبکاری تزئینی نقره :

برای آبکاری جواهرت که به آبکاری تزئینی نقره مشهور است معمولا مقداری از فلزات دیگر مانند آنتیموان ، سولفور ، بیسموت به محلول الکترولیت اضافه می شود تا درخشش و جلوه بیشتری به آنها همچون آبکاری طلا بدهد.

آبکاری نقره کاربردهایی که می توانید از این روش برای بازگرداندن برق و درخشش اولیه ظروف نقره ای استفاده کنید. به علاوه بیشتر فلزات سخت مانند برنج ، مس ، برنز را می توانید با نقره آبکاری کنید. این ماده روی فلزات نرم مانند پلوتونیم و سرب کار نخواهد کرد.این روش برای آبکاری مجدد جواهر نقره ای قدیمی  استفاده شده و یک روش ایده آل برای افزایش درخشش فلزی کم رنگ شده ظروف نقره ای قدیمی روکش شده با نقره ، کارد و چنگال و قاب های عکس یا تصاویر نقره اندود شده است. از طرف دیگر اگر جواهرات و یا دکوری های مسی یا برنزی دارید ، می توانید توسط نقره جلوه زیبایی به آنها بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.