• تلفن09109424658
  • آدرسآدرس: تهران، بزرگراه آیت الله سعیدی، شهرک صنعتی چهاردانگه، انتهای خیابان ۲۰، پلاک ۳۵
  • تلفن09109424658
  • آدرسآدرس: تهران، بزرگراه آیت الله سعیدی، شهرک صنعتی چهاردانگه، انتهای خیابان ۲۰، پلاک ۳۵

درباره ی آبکاری روی بدانید

روی در اصل همان الکتروگالوانیزه است زیرا هر دو فرآیند شامل رسوب الکتریکی روی هستند. آبکاری روی برای قطعات کوچک مانند بست ها ، دستگیره میل لنگ ، فنر و سایر موارد سخت افزاری استفاده می شود و آبکاری روی فرآیند نسبتاً پیچیده ای است که نیاز به تخصص بالایی دارد. تجهیزات و ماشین آلات تخصصی نیز از جمله یکسو کننده ، ایستگاه آبکاری ، مخزن جانبی برای انحلال مناسب آند روی مورد نیاز است که عبارتند از:

آماده سازی و تمیز کردن سطح: تمیز کردن سطح بستر قبل از آبکاری کاملاً ضروری است. هر گونه مواد زائد یا آلودگی های موجود در سطح از چسبندگی مناسب پوشش روی جلوگیری می کند.
تهیه محلول آبکاری :آبکاری روی نیاز به غوطه وری بستر در محلول الکترولیت فرموله شده دارد که به آن حمام آبکاری گفته می شود. این حمام شامل محلول یونی فلز روی و مواد شیمیایی مختلفی است که فرآیند را تسهیل می کند.

یکی از مهمترین مزایای آبکاری روی این است که مقاومت به خوردگی بستر زیرین را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. اما چگونه این اتفاق می افتد؟ روی علاوه بر تشکیل سد فیزیکی به عنوان یک پوشش قربانی عمل می کند. این بدان معنی است که پوشش روی به جای بستر فلزی که از آن محافظت می کند ، دچار خوردگی می شود. آبکاری با روی کاربردهای صنعتی بسیاری دارد روی می تواند یک پوشش مقاوم در برابر خوردگی را روی قطعات فلزی کوچکتر مانند پیچ و مهره و بست ها فراهم کند. به طور کلی ، بیشتر قطعات سخت افزاری با روی پوشش داده شده اند. آبکاری زینک همچنین به عنوان روشی برای محافظت از قطعاتی مانند لوله های ترمز و اجزای فرمان از کاربرد گسترده ای در صنعت خودروسازی برخوردار است.

علاوه بر این ، از آبکاری روی در تولید مخازن ، زره های شخصی و سایر وسایل نقلیه نظامی سنگین استفاده می شود
پوشش روی بیش از محافظت عالی در برابر خوردگی مزیت دارد. سایر دلایل مهم برای انتخاب این روش عبارتند از:

هزینه پایین: از آنجا که روی به وفور یافت شود برای فرآیند آبکاری مقرون به صرفه تر از فلزات گرانبها مانند طلا یا پالادیوم است.

افزایش استحکام: اگرچه روی یک فلز نسبتاً سبک است اما پوشش روی می تواند مقاومت بستر را افزایش دهد.

رسوب کم استرس:استفاده از روکش روی باعث ایجاد استرس ناخواسته در قسمت یا اجزای فلزی نمی شود.

انعطاف پذیری: روی برای استفاده در طیف گسترده ای از حمام مواد شیمیایی سازگار است و انعطاف پذیری بیشتری را برای شخصی سازی نتیجه آبکاری ارائه می دهد. روی همچنین برای فرآیندهای آبکاری بشکه و قفسه مناسب است.

تورق پذیری: روی یک فلز بسیار تورق پذیر است به این معنی که بدون ایجاد شکستگی می تواند به رشته های بلند و باریک کشیده تبدیل شود. این امر باعث می شود که روی به راحتی به شکل بستر زیرین درآید.

تحمل درجه حرارت بالا: روی قادر به تحمل درجه حرارت تا ۱۲۰ درجه فارنهایت است که می تواند به کاهش هزینه های سرمایش کمک کند.

اگرچه مزایای زیادی برای این فرآیند  وجود دارد ولی این روند برای هر شرایطی ایده آل نیست. به طور خاص  در قطعات آبکاری بحرانی که در معرض دمای ۵۰۰ درجه فارنهایت یا بالاتر قرار دارند ، نباید از این روش استفاده شود. همچنین نباید از آن در برنامه های کاربردی دریایی و یا در محیط های گرمسیری استفاده شود زیرا  این محیط ها می توانند باعث خوردگی های حجیم شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.